O kamieniarstwie


Kamieniarz Sławomir Orgas poleca profesjonalne usługi

Zadzwoń! 509 535 062

  • Pomożemy wybrać właściwy styl
  • Zadbamy o najwyższą jakość usługi

Kamieniarstwo. Kilka słów o rzemiośle

Reklama Sławomir Orgas Kamieniarz Kamieniarstwo Biskupiec
Kamieniarstwo to rzemiosło znane ludzkości od ponad 2,6 miliona lat. Na początku praczłowiek potrzebował kamienia, aby przeżyć. Dzisiaj używa się zazwyczaj kamienia jako trwałego, ekskluzywnego materiału budowlanego do budowy dróg, wznoszenia elementów architektonicznych, wzbogacania wystroju lub wykańczania wnętrz, a także do budowy pomników i elementów architektury cmentarnej, czyli nagrobków, grobowców, itp. Dzisiejsza branża „kamieniarz, kamieniarstwo” jest nie tylko jedną z najstarszych, ale co najważniejsze należy do ciągle rozwijających się dzięki nie gasnącemu zainteresowaniu wyrobami z kamienia.

Dzisiejsze kamieniarstwo to różne działy przeróbki materiału. Część działań w zakresie kamieniarstwa polega na pozyskiwaniu kamiennych bloków w kamieniołomach oraz na ich wstępnej obróbce, część natomiast na wytwarzaniu materiałów budowlanych oraz pomników nagrobnych. Nagrobki wykonuje się najczęściej z najbardziej trwałych skał magmowych i metamorficznych, w budownictwie wykorzystywane są również mniej odporne na warunki atmosferyczne skały osadowe.

Przykładem minerału kamieniarskiego o bardzo szerokim zastosowaniu jest granit, z jednej strony ze względu na jego wytrzymałość i kwasoodporność,  a z drugiej na możliwości pozyskiwania dużych bloków, łatwość ich cięcia na płyty o różnej grubości (slaby) oraz ich polerowania. W budownictwie używa się go do budowy elementów ciągów komunikacyjnych w postaci płyt chodnikowych, stopni schodowych, krawężników, kostki brukowej oraz grysu. Jako materiał dekoracyjny, stosowany na zewnątrz i wewnątrz budynków, występuje w postaci płyt okładzinowych.

Znaną i stosowaną od tysiącleci skałą, w krajach południowych i wschodnich używaną do wznoszenia budowli,  a u nas znajdującą obecnie głównie zastosowanie na posadzki wewnętrzne, okładziny ścian, parapety, stopnie schodowe, a także blaty do kuchni i łazienek, obudowy kominków. Marmur występuje w wielu odmianach barwnych i charakteryzuje się bardzo bogatymi wzorami. Często występują w nim skamieniałości, co przy odpowiedniej ekspozycji tego faktu uatrakcyjnia wyrób.

Obróbka materiału kamiennego w zasadzie nie zmieniła się od wieków. Używa się w niej kilku podstawowych narzędzi ręcznych, takich jak: młotki brukarskie, gumowe i obijaki. Ale w większości robót kamieniarskich wykorzystuje się głównie pracę odpowiednich maszyn oraz stosuje tarcze ścierne i polerskie.

Kamieniarstwo to nasza pasja. Sławomir Orgas Biskupiec, ul. Leśna 9